piątek, 10 maja 2013

Tanie granie

Tanie granie

Fala jaką zalewają nas coraz to nowe tytuły gier komputerowych jest przeogromna. Nowe pozycje pojawiają się nieustannie. Jest tak, że nijak widzi nam się rozstanie z sumą pieniędzy ponad 100 złotych na nowy tytuł, więc czekamy na jego przeceny.
Czasami zdarza się tak, że dystrybutor nie wznawia edycji danej gry. Wtedy pozostają nam tylko czyszczenia magazynowe, albo aukcje  internetowe z używanymi tytułami.
W tym krótkim artykule chciałem pokazać jak tanio kupić tytuły pudełkowe albo cyfrowe. Moje opinie na co zwrócić uwagę i gdzie kupować.

Wyprzedaże w marketach

Często można natrafić na ogromne wyprzedaże w marketach.  Za grosze (10-20 złotych) może kupić dobre tytuły w bogatych edycjach (platynowa klasyka, wydania premierowe). Należy jednak uważać na imitacje promocji - cena przed promocja była wyższa niż normalna cena, a ta z promocji jest identyczna jak sugerowana. Trzeba również bacznie przyglądać się wydaniom, ponieważ bywają sytuację kiedy wersja wznowiona okrojona z dodatków premierowych jest droższa niż pozycja premierowa będąca na wyprzedaży, to w dodatku w ofercie tego samego sklepu.
Niekiedy sklepy rezygnują z prowadzenia sprzedaży gier PC i wyprzedają tytuły już po bardzo śmiesznych cenach (2-8 złotych).
Relatywnie to właśnie w marketach najłatwiej znaleźć tytuły w okazyjnej cenie. W dodatku mamy pewność, że kupujemy tytuł nieużywany i ewentualne prawdopodobieństwo aktywowania go w platformie cyfrowej (jeżeli gra wymaga takiej aktywacji) jest niewielkie - warto tutaj zwrócić uwagę na ofoliowane (czy jest oryginalnie zapakowane przez dystrybutora, czy zgrzane folią przez sklep.

Rynek wtórny

Jest pełny niespodzianek. Również i tutaj możemy trafić na naprawdę zacne tytuły w okazjonalnych cenach. Należy zwrócić szczególną uwagę na tytuły z aktywacja cyfrową.
Niejednokrotnie widziałem na bazarkach ludzi sprzedających z drugiej ręki tytuły wymagające aktywacji cyfrowej . Zawsze zastanawiałem się czy klucze są już wykorzystane (gry były rozpakowane) i czy sprzedawca dodaje ewentualne konto pod którym znajduje się gra (domniemywałem, że nie). Przy okazji kolejnego targu dziwnym trafem sprzedawca i nie pojawiaj się już na bazarku.
Podobnie sytuacja tyczy się aukcji internetowych. Na pewno warto uważnie przeczytać opisy.
Niemniej jednak często udaje się zakupić tytuły w bogatych wydania za niewielkie pieniądze, ale należy zwracać uwagę na to co bierzemy.

Sprzedaż cyfrowa

Tutaj jest bardzo różnie. Ceny niekiedy są wyższe niż przy wersjach pudełkowych, chyba że akurat trafimy na promocję lub wyprzedaż. Istnieje wiele serwisów gromadzących dane na temat promocji cyfrowych. Warto zawsze się do nich odnieść i przeczytać komentarze. Z reguły płacimy w walutach obcych, a więc potrzebujemy karty kredytowej, albo konta PayPal.
U niektórych dystrybutorów należy uważać na blokady regionalne i wersje językowe. Bez obaw możemy natomiast kupować bezpośrednio od właściciela danej platformy cyfrowej.

Poniżej kilka przykładów co udało mi się kupić ostatnio po okazyjnej cenie (przynajmniej tak mi się wydaje) w marketach:

  • Hidden and Dangerous: Antologia (Kolekcja Klasyki) - 2,50 PLN
  • Divine Divinity - 2,50 PLN
  • TES Oblivion (Pomarańczowa klasyka) - 12 PLN
  • Dawn of War II Antologia (Platynowa Edycja) - 10 PLN
  • Król Artur z dodatkami (Platynowa Edycja) - 10 PLN
  • Alpha Protocol (Platynowa Edycja) - 10 PLN

Także życzę rozważnych i udanych zakupów ;-)

1 komentarz: