wtorek, 8 stycznia 2013

PSP E1004 Street - Recenzja

Dlaczego PSP?

Gry na to urządzenie można dostać za grosze oraz sama konsola, do drogich nie należy (w końcu to wersja economy - jak sama nazwa mówi). Początkowo zastanawiałem się nad PS Vitą, ale po pierwsze nie wszystkie gry z PSP są z nią zgodne, a po drugie typowa gra na PSV kosztuje około 150 złotych (podczas gdy tytuły na PSP, to średnio 40-50 złotych).


Unboxing

W środku znajduje się ładowarka, o niewielkim rozmarze, dużo papierów, których i tak nie będziemy czytać, bo to instrukcje oraz oczywiście konsola. Moja sztuka była totalnie "padnięta". Od razu musiałem ją podpiąć do ładowarki. Warto tutaj wspomnieć o braku karty pamięci typu Memory Stick PRO Duo. Kartę MSPD musimy sobie niestety oddzielnie dokupić. Jej brak spowoduje, brak możliwości zapisu stanu gier, wgrania mp3 itp. Karta Sony 4GB, to wydatek rzędu ok. 50 złotych, 8GB - ok. 90 złotych, a 16GB - 170 złotych. Osobiście polecam kartę o wielkości 8GB - najbardziej optymalna.

Rozmieszczenie

Przycisk do włączania i blokowania konsoli znajduje się na dole - co jest bardzo dobrym posunięciem. Umieszczenie go we wcześniejszych wersjach na górze mogło powodować przypadkowe przesunięcie podczas grania. Na dole znajduje się również werście mini jack na słuchawki oraz wtyk do ładowarki. W górej części znajduje się wejście mini USB. Głośnik umieszczony jest przy przyciskach zmiany kierunku. Usunięto przyciski do regulacji jasności ekranu (ustawienie jasności jest dostępne tylko bezpośrednio w menu ustawień konsoli) oraz przycisk do wyboru trybu dźwiękowego. Diody świadczące o działaniu konsoli przeniosne na górną krawędź. Slot na kartę MSPD nie posiada zaślepki.

Dane techniczne
 • Procesor MIPS R4000 max 333MHz
 • 64MB pamięci operacyjnej
 • Ekran LCD 4.3' (110nm) 16:9 TFT (480x272 16,77 milionów kolorów)
 • Bateria o pojemności 1200mAh
 • Napęd UMD, USB 2.0, mini Jack, Czytnik MSPD
 • Wersja systemu: 6.60 - brak polskiego menu

Wersja Economy? Co to właściwie jest?

Wersja Street jest wersją zubożoną, co to w zasadzie znaczy? Aby lepiej przybliżyć różnicę, porównam to PSP do modelu 1004 (pierwsza wersja, tak zwany fat).

Według informacji producenta PSP E1004 Street różni się przede wszystkim:
 • Brak WiFi
 • Brak TVout
 • Dźwięk mono - jeden głośnik
 • Groszej jakości ekran LCD
 • Wbudowana, niewyjmowalna bateria
 • Usunięcie mikrofonu
Co jeszcze odróżnia tę wersję? Przede wszystkim jakość wykonania - od razu rzuca się w oczy. Obudowa jest matowa, przyciski wykonane mniej estetycznie, napęd umd otwieramy ręcznie, a nie przełącznikiem. Patrząc na wykonanie PSP E1004 mamy wrażenie, że to doskonały wytwór prosto z Chin - obudowa jest momentami źle spasowana, napęd UMD wygląda tak jakby miał zaraz wypaść, dolna belka z przyciskami (imitująca panel dotykowy - w rzeczywistości to gumowe przyciski) trzeszczy przy przyciskaniu, a czarne górne przyciski prezentują się o wiele gorzej niż przezroczyste w pierwszej wersji konsoli. Dodatkowo nie rozumiem kwestii niewyjmowalnej baterii, skoro i tak jest widoczna gdy otworzymy klapę od UMD. Widać i czuć, że jest to produkt typu "economy".

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć prezentujących różnice pomiędzy modelem 1004 a e1004.

Przód - na górze PSP 1004, na dole PSP E1004

Tył - na górze PSP 1004, na dole PSP E1004
 
Górna krawędź - na górze PSP 1004, na dole PSP E1004
 
  Dolna krawędź - na górze PSP 1004, na dole PSP E1004
 
Napęd UMD - PSP 1004
 
Napęd UMD - PSP E1004Dla wielu wadami są pozostałe cięcia (brak modułów: WiFi, TVout i jeden głośnik). Według mnie WiFi nie jest niezbędne dla konsoli, zwłaszcza jeśli liczymy na przeglądanie internetu na tym urządzeniu. Moje doświadczenia z modelem 1004 i przeglądaniem internetu są bardzo złe - urządzenie nie daje sobie rady ze stronami (jest po prostu zbyt wolne). Problem braku WiFi odczują najbardziej osoby, które chcą porgrać w trybie wieloosobowym. W takim wypadku lepiej kupić model 3004 (na allegro można znaleźć nawet nówki), który jednak jest droższy.
Natomiast brak TVout jest całkowicie zrozumiały - w końcu to konsola przenośna. Jeden głośnik tragedii też nie powoduje. Daje radę, a jeżeli podepniemy słuchawki to otrzymamy na nich pełne stereo (generalnie i tak w większości czasu gramy na słuchawkach).
Nie wiem jakiej jakości był ekran w modelu 3004, ale w modelu E1004 ekran LCD, pomimo teoretycznie gorszej jakości, jest w porządku. Efektu snużenia nie ma (był w modelu 1004), a kąty widzenia są akceptowalne - dolny kąt widzenia jest stosunkowo kiepski, gdy patrzymy na ekran z gry, napisy się rozmazują, a obraz staje się ciemniejszy.

Jak działa?

Na PSP E1004 Street można przeglądać zdjęcia, robić je (po dokupieniu kamery), słuchać muzyki (do ściągnięcia muzyki należy pobrać ze strony Sony odpowiedni program i wrzucić na kartę pamięci), oglądać filmy, czytać komiksy i oczywiście grać. Grać można zarówno w gry na nośnikach UMD jak i w te zapisane na karcie pamięci. Konsole możemy podpiąć pod komputer za pomocą kabla USB, zainstalować program MediaGo i zakupić za śmieszne pieniądze gry w wersji elektronicznej, które importujemy na konsole.
Oczywiście, jeżeli mamy takie życzenie możemy też konsolę przerobić. Możemy to bezproblemowo wykonać (wbrew wielu opiniom o nieprzerabialności tego modelu). W internecie jest wiele tutoriali na ten temat. Ja osobiście przerobienie tej konsoli uważam, za rzecz zbędną - gry są naprawdę bardzo tanie, w wersji elektronicznej możemy kupić dobrą grę za 31 złotych. Na konsole jest dostępnych mnóstwo dobrych tytułów. Osobiście mogę polecić serię GTA, Assassin Creed'a, God of War oraz serię Jak and Daxter. Bateria w konsoli wytrzymuje ok. 5 godzin ciągłego grania w tytuł z dysku UMD, w przypadku grania w grę zapisaną na karcie pamięci czas ten wydłuży się.

Dla kogo?

Dla kogoś kto nigdy nie miał tej konsoli, a bardzo chciał ją mieć. Jest bardzo dużo ciekawych tytułów na nią, dostępnych za śmieszne pieniądze. W dodatku jeśli dużo podróżujesz, ta konsola jest dla Ciebie!
 
Główne zalety:
 • Cena - zarówno konsoli jak i gier dostępnych na nią
 • Mnogość tytułów na konsolę
Główne wady:
 • Słabe wykonanie oraz stylizacja
 • Brak modułu WiFi, jeżeli myślimy o graniu w trybie wieloosobowym
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz