środa, 4 lutego 2015

SSD a problem z Asus Backtracker oraz Instalacja Windows 8.1 OEM

Pod moje strzechy zawitał nowy laptop Asusa - N551JM. Komputerowi brakowało jedynie dysku SSD. W Polsce nie był dostępny w konfiguracji z SSD fabrycznie, więc zakupiłem oddzielnie dysk SSD o pojemności 240GB.
Domyślnie laptop miał preinstalowanego Windowsa 8.1 na dysku napędowym. Postanowiłem więc przenieść obraz dysku za pomocą dedykowanego narzędzia Asusa do tego celu o nazwie Asus Backtracker.
Moje próby zakończyły się bezowocnie, każda z nich kończyła się następującym błędem:

"Recovering image error"
Interrupt when recover image: exception when access USB device.

1. Please make sure that USB device and laptop are connected when recover image.
2. Please check your USB device can work well.
3. Click 'OK' to rebootOkazuje się bowiem, że narzędzie Asusa nie działa czasami z dyskami SSD. Szperanie w sieci nie pomogło mi znaleźć rozwiązania tego problemu.
Skopiowałem więc obraz z dysku talerzowego na dysk SSD za pomocą darmowego narzędzia do zarządzania partycjami - Partition Wizard Free.
(link do strony producenta: http://www.mt-solution.ca/download.htm).
Akcja kopiowania obrazu dysku zakończyła się pomyślnie oprócz tego, iż w momencie próby wejścia do partycji recovery na laptopie (F9 przy starcie) cała tablica dysku ulegała uszkodzeniu.
Ostatnie rozwiązanie jakie przyszło mi do głowy to zainstalować czystą wersję Windowsa 8.1 OEM na laptopie z SSD.  

Od Windowsa 8, polityka Microsoftu względem kluczy licencyjnych uległa zmianie. Do tej pory każdy producent komputerów miał swój uniwersalny klucz, znacznik na płycie w biosie oraz dodatkowy klucz indywidualny dla każdego użytkownika na nalece licencyjnej laptopa/komputera. Od Windowsa 8, indywidualny klucz użytkowania jest na stałe wpisany do biosu. Nie trzeba go nawet wpisywać podczas instalacji.

Instrukcję instalacji w języku angielskim znajdziemy tutaj:

Płytę instalacyjną możemy przygotować ściągnąć stąd:

Wracając do mojej historii z Asusem: system zainstalowany od początku działa w porządku. Co prawda nie mam partycji recovery (lecz lepiej jej już nie mieć, niż mieć taką która uszkadza partycję systemową) i musiałem ściągnąć sterowniki, ale wszystko pozostałe działa wyśmienicie.

4 komentarze:

 1. ten problem rozwiązuje najnowsza wersja backtrackera w której poprawiono współprace z dyskami SSD i u mnie wszystko śmiga jak należy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam ten sam problem najnowszy backtracker jest lipa walczę jeszcze inaczej o tym czy da rade poinformuję z dzień lub dwa

   Usuń
 2. Miałam taki sam problem i faktycznie po nieudanych próbach i szperaniu w necie udało się dopiero po aktualizacji backtrackera. Teraz ładnie hula ;)

  OdpowiedzUsuń